Recyklace a využití plastů

Plasty roztříděné podle druhů a slisované až ve dvousetkilogramových balících se odvezou z dotřiďovacích linek ke zpracovatelům. Zde se drtí, čistí a přetvářejí na suroviny vhodné pro výrobu finálních produktů. Nejběžnějším produktem recyklace plastů je takzvaný regranulát. Je vstupní surovinou pro výrobu nových plastů v podobě malých peciček. Regranulované odpadní plasty najdete v řadě nových plastových výrobků (PET lahve mají stanoveny minimální podíly recyklátu), odpadkových koších, pytlích, květináčích, ale i v kancelářských pomůckách a dílech pro automobilový průmysl.

Z některých jednodruhových vytříděných plastů se také mohou vyrábět textilní či technická vlákna, a z nich poté např. koberce, výplně do zimních bund, dek a spacáků, autočalounění, mikiny, trika a dresy nebo také rozvodné vrstvy dětských plenek. Nejširší využití v tomto ohledu má PET.

Jiným druhem zpracování plastů je tavení a intruze do forem. Tímto způsobem vznikají transportní palety, kanálové vpusti, plotové laťky, protihlukové zábrany a další povětrnostním vlivům velmi odolné výrobky z „umělého dřeva“.

Novou, rozvíjející se metodou zpracování plastů je tzv. chemická recyklace. Jde o proces, kde se plasty depolymerizují a vznikají tak původní chemické látky pro jejich opětovnou výrobu. V současné době se staví první provozní jednotky a ověřují možnosti a úskalí této alternativní formy recyklace.

Věděli jste, že
  • V roce

    bylo recyklováno nebo energeticky využito plastových obalových odpadů.

    To odpovídá vzniklých plastových obalových odpadů.

X

Eshop

Díky četným žádostem o materiály k podpoře třídění jsme se rozhodli podpořit třídění odpadu zavedením e-shopu, který jsme pro vás zřídili ve spolupráci se společností AB plus CZ s. r. o.

Ve speciální sekci webu vasekancelar.cz si můžete zakoupit produkty na podporu třídění odpadu pro koncové zákazníky z řad spotřebitelů i firem za zvýhodněné ceny. U zboží nabízeného v této kategorii na základě dohody s provozovatelem e-shopu dochází k minimalizaci jeho obchodní přirážky. Věříme, že vám to co nejvíce usnadní s tříděním odpadů začít nebo ho zlepšit. V ostatních sekcích webu si pak můžete dokoupit další zboží za běžných obchodních podmínek a využít tak jedné ceny dopravy.

Kliknutím budete přesměrováni na zmiňovaný e-shop