Sklo a kov

1. Sklářský kmen

Je směs surovin, která je základem pro výrobu skla. Skládá se ze sklářského písku, vápence, sody a dalších látkek ovlivňující vlastnosti skla.

2. Střepy čiré

Na některých místech se třídí odděleně sklo čiré a barevné. Tam, kde se sklo třídí společně jako směs, se může na dotřiďovacích linkách oddělit pomocí laserových separátorů na čiré, zelené a hnědé podle prosvícení laserem. Nedosáhne se však takové výtěžnosti čirých střepů jako při odděleném sběru.

3. Střepy barevné

Vytříděné barevné střepy jsou základem při výrobě skla stejné barvy. K dobarvení se používají oxidy kovů.

4. Bauxit

Bauxit je hornina využívaná pro výrobu hliníku. Tyto vzorky jsou z Černé Hory.

5. Železná ruda

Železná ruda je hornina využívaná pro výrobu železa. Ukázka nerostu je magnetit – nejkvalitnější druh železné rudy s obsahem železa 40-70%

6. Pěnové sklo

Drobné střepy nevhodné pro sklárny se využívají pro výrobu pěnového skla – tepelné izolace vhodné zejména do základů budov.

7. Obklad a dlažba s obsahem skla

Skleněná drť různých barev a velikostí lze využít i do obkladů nebo podlah např. zatavením do pryskyřic. Tímto způsobem lze zpracovat i zrcadla a zvláštní druhy skla.

8. Hliníkové obaly a výrobky

Typické hliníkové obaly, se kterými se běžně setkáváme. Výhodou hliníku jsou skvělé bariérové vlastnosti při nízké tloušťce a tím i hmotnosti.

9. Obaly a výrobky ze slitin železa

Ukázka obalů a výrobků ze slitin železa – ocelí. Plechovky, různé dózy a víčka jsou vyráběny ze železných slitin.

10. Železné špony

Železné špony (třísky, piliny) vznikají jako odpad při řezání železa. Zpravidla se lisují do briket a dále recyklují.

11. Hliníkové odřezky

Při výrobě plechovek, ale i dalším tváření hliníku dochází k tvorbě odřezků a dalšího kovového odpadu. Tyto odpady jsou pezproblémové pro další zpracování.

12. Skelná vata (panenská)

Panenská vata se skládá z bílých vláken o tloušťce 5mic. Tato vlákna z roztaveného skla jsou základem pro výrobu skelné vaty.

13. Slisované kostky

Nejenom kovy, ale i papír, plasty nebo NK, jsou slisovány do kostek, které usnadňují skladování a dopravu.

14. Hliníkové granálie

Tenkostěnný hliník nelze přetavit s vysokou účinností, proto se drcením a následným žíháním vyrábí granálie využívané hlavně v metalurgii.

15. Magnet

Vyzkoušejte, magnetické vlastnosti jednotlivých vzorků v kufříku.

16. Skelná vata (finální)

Skelná vata je vyráběna z panenského skelného vlákna za přidání pojiv a dalších látek. U této vaty jsou pojiva na škrobovém základu.

17. Skleněné lahve

Nejčastějším produktem recyklace skleněného odpadu jsou nové sklenice a lahve. Nejrozšířenější barvy obalového skla jsou čirá, zelená a hnědá.

18. Tabulové sklo

Tabulové sklo obsahuje vyšší podíl železa, proto je zbarvené do zelena. Při odděleném třídění čirého a barevného skla patří do barevného. Větší kusy, které se nevejdou do kontejnerů patří na sběrný dvůr.

19. Drátosklo, zrcadlo, porcelán a keramika

Při třídění skla se mnoho občanů dopouští chyby, když do kontejnerů na sklo odkládají odpady, které mu jsou podobné pouze zdánlivě. Tyto odpady patří do směsného odpadu nebo ve větší míře na sběrný dvůr.

X

Eshop

Díky četným žádostem o materiály k podpoře třídění jsme se rozhodli podpořit třídění odpadu zavedením e-shopu, který jsme pro vás zřídili ve spolupráci se společností AB plus CZ s. r. o.

Ve speciální sekci webu vasekancelar.cz si můžete zakoupit produkty na podporu třídění odpadu pro koncové zákazníky z řad spotřebitelů i firem za zvýhodněné ceny. U zboží nabízeného v této kategorii na základě dohody s provozovatelem e-shopu dochází k minimalizaci jeho obchodní přirážky. Věříme, že vám to co nejvíce usnadní s tříděním odpadů začít nebo ho zlepšit. V ostatních sekcích webu si pak můžete dokoupit další zboží za běžných obchodních podmínek a využít tak jedné ceny dopravy.

Kliknutím budete přesměrováni na zmiňovaný e-shop