Zpracování bioodpadu a gastroodpadu

Ke zpracovávání bioodpadu a gastroodpadu dochází v kompostárnách či bioplynových stanicích. Výsledným produktem přeměny biologicky rozložitelného odpadu jsou substráty a další látky se schopností vyživení půdy, v případě bioplynových stanic také bioplyn, tvořený z velké části metanem.

Gastroodpad musí být před kompostováním nebo během zpracování hygienizován. Tj. v celém objemu zahřát na minimální teplotu 70°C a po dobu minimálně 60 minut. Tím je zajištěna hygienická nezávadnost výsledného produktu. V bioplynových stanicích jsou hygienizační jednotky standardem, v kompostárnách obvykle nejsou s výjimkou těch přijímajících gastroodpad.

Základní rozdíl mezi kompostárnou a bioplynovou stanicí je v tom, že kompostování probíhá za přístupu vzduchu, zatímco rozklad v bioplynových stanicích je anaerobní.

 

Věděli jste, že
 • Při kompostování (zejména v kompostárnách)

  • vznikne z jednoho kg bioodpadu cca 400g konečného kompostu.
  • se běhen zrání kompost zahřívá na 65° C.
  • zraje kompost průměrně 80 dní.
  • se musí kompost pravidelně překopávat.
  • doporučený poměr uhlíku a dusíku je cca 30:1.
  • je nutné hlídat přiměřenou vlhkost.
X

Eshop

Díky četným žádostem o materiály k podpoře třídění jsme se rozhodli podpořit třídění odpadu zavedením e-shopu, který jsme pro vás zřídili ve spolupráci se společností AB plus CZ s. r. o.

Ve speciální sekci webu vasekancelar.cz si můžete zakoupit produkty na podporu třídění odpadu pro koncové zákazníky z řad spotřebitelů i firem za zvýhodněné ceny. U zboží nabízeného v této kategorii na základě dohody s provozovatelem e-shopu dochází k minimalizaci jeho obchodní přirážky. Věříme, že vám to co nejvíce usnadní s tříděním odpadů začít nebo ho zlepšit. V ostatních sekcích webu si pak můžete dokoupit další zboží za běžných obchodních podmínek a využít tak jedné ceny dopravy.

Kliknutím budete přesměrováni na zmiňovaný e-shop