Předcházení vzniku

Ve výrobních podnicích by do tohoto chování zapadlo zvyšování efektivity výroby a „bezodpadové technologie“. Zároveň do předcházení vzniku odpadu zapadá využití vedlejších produktů z výroby místo tvorby odpadu (například z odřezků textilií při výrobě rolet se vyrábějí pouzdra a batohy).

V domácnosti bychom jako příklad mohli dát zejména uvědomělé nakupování. Při nákupu přemýšlet o tom, zda nutně potřebujeme obal, zda jednorázové zboží nemůžeme nahradit nějakým opakovaně použitelným, zda je výrobek dobře opravitelný, nebo jestli výrobek pro svoji funkci nevyžaduje nákup nějakých dalších jednorázových výrobků, ze kterých následně vznikají odpady. Další možností je nabízení nepotřebných, ale funkčních věcí přes inzeráty, předávání do bazarů, antikvariátů, re-use center, nebo na charitativní účely. Přednostně nechávat porouchané výrobky opravit před nákupem nových. Využívání textilních nákupních tašek a košíků místo papírových a plastových. Používání opakovaně využitelných menuboxů místo jednorázových. Opakující se doplňování vlastní lahve na pití, opakované využívání skleněných zavařovacích sklenic a lahví a mnoho dalších.

U státní správy bychom kromě elektronizace a odpovědného chování na úřadech a v kancelářích mohli do tohoto bodu zahrnout i odprodej vyřazeného majetku nebo využití padělaného textilu na charitu místo spálení.

Obchodníci pak předchází odpadu v jejich prostorech zlevňováním zboží s blížící se expirací, nebo darováním potravin potravinovým bankám a jiného zboží charitativním organizacím.

X

Eshop

Díky četným žádostem o materiály k podpoře třídění jsme se rozhodli podpořit třídění odpadu zavedením e-shopu, který jsme pro vás zřídili ve spolupráci se společností AB plus CZ s. r. o.

Ve speciální sekci webu vasekancelar.cz si můžete zakoupit produkty na podporu třídění odpadu pro koncové zákazníky z řad spotřebitelů i firem za zvýhodněné ceny. U zboží nabízeného v této kategorii na základě dohody s provozovatelem e-shopu dochází k minimalizaci jeho obchodní přirážky. Věříme, že vám to co nejvíce usnadní s tříděním odpadů začít nebo ho zlepšit. V ostatních sekcích webu si pak můžete dokoupit další zboží za běžných obchodních podmínek a využít tak jedné ceny dopravy.

Kliknutím budete přesměrováni na zmiňovaný e-shop