Electronic waste and batteries

Old and non-functional electrical appliances, batteries and accumulators are subject to take-back, which is provided by specialised companies. When purchasing new goods of this category, we will pay a contribution to the operation of take-back points and subsequent recycling, so we will actually ‘subscribe’ to this service. Places where we may take such old products free of charge are referred to as ‘take-back points’. These are often set-up in collection yards or in electronics shops, but also in offices or schools.

Small electronics and batteries are also collected in special red containers.

More information about the collection of individual types of electronics can be found in the Links section.

X

Eshop

Díky četným žádostem o materiály k podpoře třídění jsme se rozhodli podpořit třídění odpadu zavedením e-shopu, který jsme pro vás zřídili ve spolupráci se společností AB plus CZ s. r. o.

Ve speciální sekci webu vasekancelar.cz si můžete zakoupit produkty na podporu třídění odpadu pro koncové zákazníky z řad spotřebitelů i firem za zvýhodněné ceny. U zboží nabízeného v této kategorii na základě dohody s provozovatelem e-shopu dochází k minimalizaci jeho obchodní přirážky. Věříme, že vám to co nejvíce usnadní s tříděním odpadů začít nebo ho zlepšit. V ostatních sekcích webu si pak můžete dokoupit další zboží za běžných obchodních podmínek a využít tak jedné ceny dopravy.

Kliknutím budete přesměrováni na zmiňovaný e-shop